Nacházíte se zde: Úvod » Zkoušky » Průběh ověření ZOZ zkouškou » Obsah zkoušky
Obsah zkoušky
Zvláštní odborná způsobilost (ZOZ) obsahuje souhrn znalostí a dovedností nezbytných pro výkon správních činností stanovených vyhláškou č. 512/2002 Sb., o zvláštní odborné způsobilosti úředníků územních samosprávných celků, ve znění pozdějších předpisů.
Obecná část zkoušky
Obecná část zahrnuje znalost základů veřejné správy, zvláště obecných principů organizace a činnosti veřejné správy, znalost zákona o obcích, zákona o krajích, zákona o hlavním městě Praze a správního řádu, a schopnost aplikace těchto znalostí.
Zvláštní část zkoušky
Zvláštní část zahrnuje znalosti nezbytné k výkonu správních činností stanovených vyhláškou č. 512/2002 Sb., o zvláštní odborné způsobilosti úředníků územních samosprávných celků, ve znění pozdějších předpisů.
Obsah zkoušky a jeho průběžnou aktualizaci tak, aby odpovídal platnému právnímu stavu, stanovují příslušná ministerstva a ostatní ústřední správní úřady pro zvláštní část zkoušky a Ministerstvo vnitra pro obecnou část zkoušky.
Uvedené subjekty :
- určují soubor zkušebních otázek k ústní zkoušce
- zpracovávají otázky písemného testu
- stanovují kritéria hodnocení písemné i ústní zkoušky
- určují seznam právních předpisů a doporučené odborné literatury pro přípravu na zkoušku
- určují seznam vybraných právních předpisů, které mají být úředníkům k dispozici při přípravě na odpověď u ústní části zkoušky.
Stanoví-li to příslušné ministerstvo nebo jiný ústřední správní úřad, může být součástí zkoušky také zpracování (a při ústní zkoušce obhajoba) projektu, jehož cílem je prokázat schopnosti úředníka aplikovat požadované znalosti v praxi, eventuálně schopnost úředníka systematicky a samostatně písemně zpracovat zadané téma, navazující na obsah příslušné zvláštní odborné způsobilosti.