Nacházíte se zde: Úvod » Zkoušky » Průběh ověření ZOZ zkouškou » Hodnocení zkoušky
Hodnocení zkoušky
Klasifikační stupně
Zkouška je hodnocena klasifikačními stupni:
- „vyhověl“
- „nevyhověl“
Hodnocení písemné zkoušky
Zodpoví-li úředník v písemném testu z obecné části správně alespoň dvě třetiny v něm obsažených otázek, je hodnocen klasifikačním stupněm „vyhověl“. V opačném případě je hodnocen klasifikačním stupněm „nevyhověl“. Hodnocení v písemném testu ze zvláštní části se provede obdobně.
Podmínky pro úspěšné složení písemné zkoušky
Podmínkou pro úspěšné složení písemné zkoušky je hodnocení úředníka klasifikačním stupněm „vyhověl“ v písemném testu z obecné části i v písemném testu ze zvláštní části.
Hodnocení ústní zkoušky
Úspěšné složení písemné zkoušky (tedy testu z obecné i zvláštní části) je předpokladem pro konání ústní zkoušky. Pokud je úředník hodnocen stupněm „nevyhověl“ z jedné nebo z obou částí písemné zkoušky, ústní zkoušku nemůže vykonat.
Znalosti prokázané při ústní zkoušce se v obecné části a ve zvláštní části hodnotí samostatně.
Podmínky pro úspěšné složení ústní zkoušky
Prokáže-li úředník při ústní zkoušce příslušné znalosti a také schopnost jejich aplikace do praxe, je hodnocen klasifikačním stupněm „vyhověl“. V opačném případě je úředník hodnocen klasifikačním stupněm „nevyhověl“.
Výsledky zkoušek
Výsledek písemné zkoušky a ústní zkoušky oznámí předseda zkušební komise úředníkovi v den jejich konání. Je-li úředník celkově hodnocen klasifikačním stupněm „vyhověl“, vydá mu zkušební komise v den konání zkoušky osvědčení. V případě potřeby může Institut zaslat úředníkovi osvědčení poštou, a to nejpozději do 15 dnů ode dne konání zkoušky. Osvědčením prokazuje úředník příslušnou zvláštní odbornou způsobilost. Osvědčení je úředníkovi vydáno pouze jednou. V případě ztráty osvědčení vydá úředníkovi Institut na jeho žádost písemné potvrzení o absolvování zkoušky.
Úředník, který byl ze zkoušky vyloučen podle § 23 odst. 4 zákona č. 312/2002 Sb., nebo se k písemné nebo ústní části zkoušky nedostavil bez náležité omluvy, nebo při písemné nebo ústní zkoušce od zkoušky odstoupil, je hodnocen klasifikačním stupněm „nevyhověl“.
Kritéria hodnocení zkoušek
- znalost problematiky
- obecná znalost, schopnost reprodukovat (nikoliv zpaměti a doslovně)
- schopnost definovat základní pojmy (je nezbytnou podmínkou)
- znalost těch detailů, které jsou nezbytně nutné ve vazbě na správný postup úředníka
- pochopení problematiky
- schopnost interpretace
- schopnost vysvětlit občanovi odpovídající postup
- aplikace problematiky
- schopnost praktického použití teoretických znalostí a vědomostí
- schopnost vysvětlení správného postupu v konkrétních situacích
- schopnost jednoznačně odlišit příbuzné případy tak, aby uchazeč prokázal schopnost správné aplikace – správného postupu
- schopnost propojení problematiky do širších souvislostí, eventuálně navržení alternativního postupu pro občana k řešení jeho problému
Další kritéria
Případná další kritéria hodnocení písemné i ústní zkoušky zvláštní části (včetně případného hodnocení projektu) mohou určit příslušná ministerstva, u obecné části Ministerstvo vnitra.
Zkušební komise z hlediska těchto kritérií posoudí, zda úředník prokázal svoji schopnost kvalitně vykonávat veřejnou správu v oblasti, která je předmětem zkoušky.