+420 224 943 311 | podatelna@institutpraha.cz
Česky English

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Úvod » O nás » Novinky » Vyhlášení výsledků 17. ročníku soutěže Úřad na cestě k rovnosti a odborná konference

Vyhlášení výsledků 17. ročníku soutěže Úřad na cestě k rovnosti a odborná konference

Soutěž Úřad na cestě k rovnosti pořádaný ve spolupráci s Ministerstvem vnitra a Úřadem vlády ČR je tradiční akcí a dne 28. listopadu 2023 byly slavnostně vyhlášeny výsledky již 17. ročníku. Ceremoniál se díky vstřícnosti Úřadu vlády konal v reprezentativních prostorách Lichtenštejnského paláce na pražské Kampě a proběhl pod záštitou manželky prezidenta ČR paní Evy Pavlové, 1. místopředsedy vlády a ministra vnitra Víta Rakušana a náměstkyně ministra pro evropské záležitosti a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové.

Téma letošního ročníku znělo „Jak řeší úřady krajů, měst a obcí genderovou diskriminaci na   pracovišti a Jakým způsobem pomáhají ženám ohroženým sociálním vyloučením”. Ve čtyřech soutěžních kategoriiích se zúčastnilo celkem 38 úřadů.

Úvodní slavnostní projevy pronesli ředitelka Institutu pro veřejnou správu Praha Anna Doležalová, vrchní ředitel sekce veřejné správy Ministerstva vnitra Jiří Koubek a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Zdravici manželky prezidenta ČR paní Evy Pavlové přednesla členka jejího obsahového týmu Lilly Ahou Král. Následně účastníky vyhlášení pozdravil předseda Sdružení tajemníků městských a obecních úřadu ČR a zároveň tajemník městské části Praha 6  Jan Holický, který hovořil mimo jiné o zásadní úloze školství
a předškolní péče jako prevenci sociálního vyloučení žen, slaďování pracovního, osobního a rodinného života. Na něj navázala výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková, která zdůraznila vysoký podíl žen na úřadech zejména v nejmenších obcích do 1000 obyvatel.  

 

Program pokračoval slavnostním vyhlášením výsledků a předáváním ocenění vítězným úřadům. Výsledky letošního ročníku v jednotlivých kategoriích:

 

1.místo

2.místo

3.místo

Obce I. typu

Bystřice

Kamýk nad Vltavou

Hlavice

Obce II. typu

Starý Plzenec

Lomnice nad Popelkou

Kamenice

Obce III. typu

Praha 5

Praha 22

Hodonín

Krajské úřady

Hlavní město Praha

Zlínský kraj

Olomoucký kraj

Na vyhlášení výsledků soutěže navázala odborná konference zaměřená na problematiku pomoci ženám ohroženým sociálním vyloučením. Ta byla rozdělena do tří odborných panelů, které se věnovaly podpoře samoživitelek, obětem domácího násilí a žen bez domova.

V prvním panelu věnovaném podpoře samoživitelek vystoupila Lilly Ahou Král,  členka obsahového týmu manželky prezidenta České republiky Evy Pavlové, která zdůraznila nutnost podpory  dostupnosti  zdravotní péče pro děti a fungující rodinné prostředí. Na ni navázal předseda České federace potravinových bank Aleš Slavíček, který pohovořil o nových místech výdejen potravin na základě spolupráce s městem či obcí, ale i o menstruační chudobě. Zástupkyně organizace Women for Women Lenka Boháčková představila konkrétní projekty vedoucí k podpoře samoživitelek jako obědy pro děti do škol i školek, podporované bydlení zahrnující úhradu kauce na nájem či sociální a právní poradenství. Panel uzavřela vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Úřadu městské části Praha 14, která sdílela příklady dobré praxe v oblasti bydlení, komunitního a mateřského centra a volného času.

Ve druhém panelu věnovanému obětem domácího násilí vystoupila vedoucí personálního a mzdového oddělení Úřadu městské části městské části Praha 5 Drahomíra Komedová, která hovořila o zřízení krizového ubytování a kontaktního místa pro bydlení. Starosta obce Bystřice Michal Hodík představil konkrétní spolupráci s Policií ČR při vytváření informačních videí týkajících se tohoto tématu. Znaky, formy a příčiny domácího násilí shrnula ve své prezentaci Martina Petrovičová z odboru metodiky a podpory výkonu služby ředitelství pořádkové služby Policejního prezidia ČR. Věnovala se také speciálnímu přístupu k obětem domácího násilí, trestně právní odpovědnosti a vykázání. Informace k azylovému ubytování či krizovému bydlení a fakta k problematice domácího násilí poskytla Branislava Marvánová Vargová, vedoucí informačního a poradenského centra ROSA – centrum pro ženy.

Závěrečný panel pojednávající o ženách bez domova zahájil konkrétními příklady dobré praxe tajemník statutárního města Prostějov Libor Vojtek. S podobou nového zákona o podpoře v bydlení, zejména o pilířích zákona a podpůrných opatřeních seznámila přítomné Sabina Ludvíková z Ministerstva pro místní rozvoj ČR. O tom, jaké z nabízených služeb využívají ženy bez domova a jaké rozdíly je potřeba zohlednit  v poskytování služeb mužům či právě ženám bez domova, hovořil Daniel Svoboda, oblastní ředitel neziskové organizace Naděje. Dalším vystupujícím byla Lenka Vrbová, zástupkyně neziskové organizace Jako doma – Homelike, jež se zabývá pomoci ženám bez domova prostřednictvím emancipace žen v sociální tísni a odstraňováním sociálních a genderových nerovností. Zmínila rovněž komunitní centrum Kuchařky bez domova, jejichž kulinářské umění měli možnost účastníci ochutnat během konference.

Navzdory nastupujícímu mrazivému počasí se celý slavnostní den nesl v duchu přátelské, inspirativní a velice podnětné atmosféry.

   


Zpět na přehled

Nástroje

Novinky e-mailem

Chcete-li získávat obchodní sdělení, včetně newsletteru Institutu, vyplňte prosím svůj e-mail.

Sečtěte a zaokrouhlete (6.8 + 19.7) *

 


 

 
 
 
 
 

2016 Institut pro veřejnou správu Praha
Baarova 1026/2, 140 00 – Praha 4 | Zobrazit na mapě

Vzdělávací středisko Benešov
Ke Stadionu 1918, 256 01 – Benešov | Zobrazit na mapě

Kontakty
Tel. Podatelna: +420 224 943 311
E-mail: podatelna@institutpraha.cz
Datová schránka: 6awdjrd

 
Nahoru