Setkání představitelů Institutu pro veřejnou správu Praha a Vysoké školy veřejné správy Míšeň
6. 2. 2024
Po uvítání saské delegace reprezentované rektorem Frankem Noldenem a kancléřem Frankem Degenkolbem ředitelkou Institutu Annou Doležalovou následovaly podrobné prezentace. Vedoucí oddělení vzdělávání a samosprávných agend územních samosprávných celků odboru veřejné správy, dozoru a kontroly Ministerstva vnitra ČR Jan Roneš představil koncept vzdělávání úředníků v České republice a spolupráci ministerstva s vysokými školami v oblasti jejich vzdělávání.
Na něj navázal vedoucí oddělení rozvoje a mezinárodní spolupráce Institutu Lukáš Jirsa, který se kromě systému veřejné správy ČR a hlavní činností Institutu zaměřil i na vzdělávání úředníků v podmínkách Institutu.
Další program setkání byl zaměřen na prezentaci Vysoké škole veřejné správy Míšeň, která byla založena v roce 1992, a je jedinou vzdělávací institucí ve Svobodném státu Sasko poskytující nejvyšší a komplexní vzdělání pro úředníky budoucí, ale i průběžné vzdělávání pro úředníky stávající. Studium se skládá z dvouletého studia teorie a jednoročního průběhu praxe. Nejedná se tak o typ klasického univerzitního studia, ale o odborné vzdělávání, čemuž odpovídá i název Fachhochschule, a každá spolková země má svoji školu veřejné správy.
V současné době lze na Vysoké škole veřejné správy Míšeň studovat 5 základních oborů (Obecná veřejná správa, Digitální správa, Právní péče, Sociální správa a sociální zabezpečení, Správa daní a veřejných financí) a navštěvuje ji 1120 studentů. Mladé úředníky vysílá na studium jejich zaměstnávající úřad a následně může pracovat v kterékoli spolkové zemi. Tyto situace nastávají, neboť úředník je lépe finančně ohodnocen v západních částech Německa.
V odpolední části setkání seznámil zástupce oddělení vzdělávání Institutu Filip Janský saské kolegy s implementací nových trendů do vzdělávání včetně využití prvků virtuální reality ve vzdělávacích kurzech. Na něj navázala vedoucí oddělení vzdělávání Zdeňka Šilhová s představením vzdělávacích programů Institutu určených manažerům veřejné správy (MBA, MPA, LL.M.) a novinkovým kurzem Akademie tajemníků ÚSC. Program prvního dne završila prezentace mezinárodní spolupráce obou institucí a diskuze nad společnými tématy v této oblasti (např. spolupráce v rámci mezinárodních asociací, Letní škola vzdělávání ve veřejné správě apod.).
Saští kolegové rovněž ocenili prostory Vzdělávacího střediska Benešov a komplexnost nabízených služeb.
Druhý den setkání byl věnován diskuzi zástupců Vysoké školy veřejné správy Míšeň s představiteli Univerzity Pardubice o možných formách spolupráce.