+420 224 943 311 | podatelna@institutpraha.cz
Česky English

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Úvod » O nás » Novinky » Setkání představitelů Institutu pro veřejnou správu Praha a Vysoké školy veřejné správy Míšeň

Setkání představitelů Institutu pro veřejnou správu Praha a Vysoké školy veřejné správy Míšeň

Na kolik efektivní mohou být setkání, ze kterých vzejdou další užitečné pracovní iniciativy, dokazuje i setkání představitelů Institutu pro veřejnou správu Praha a Vysoké školy veřejné správy Míšeň, které se uskutečnilo na konci ledna ve Vzdělávacím středisku Benešov. Dvoudenní setkání zprostředkované ředitelkou Kontaktní kanceláře Svobodného státu Saska v Praze Josefinou Ofner, jež se ho také zúčastnila, přineslo mnoho zajímavých poznatků.

  

Po uvítání saské delegace reprezentované rektorem Frankem Noldenem a kancléřem Frankem Degenkolbem ředitelkou Institutu Annou Doležalovou následovaly podrobné prezentace.  Vedoucí oddělení vzdělávání a samosprávných agend územních samosprávných celků odboru veřejné správy, dozoru a kontroly Ministerstva vnitra ČR Jan Roneš představil koncept vzdělávání úředníků v České republice a spolupráci ministerstva s vysokými školami v oblasti jejich vzdělávání.

Na něj navázal vedoucí oddělení rozvoje a mezinárodní spolupráce Institutu Lukáš Jirsa, který se kromě systému veřejné správy ČR a hlavní činností Institutu zaměřil i na vzdělávání úředníků v podmínkách Institutu.     

Další program setkání byl zaměřen na prezentaci Vysoké škole veřejné správy Míšeň, která byla založena v roce 1992, a je jedinou vzdělávací institucí ve Svobodném státu Sasko poskytující nejvyšší a komplexní vzdělání pro úředníky budoucí, ale i průběžné vzdělávání pro úředníky stávající. Studium se skládá z dvouletého studia teorie a jednoročního průběhu praxe. Nejedná se tak o typ klasického univerzitního studia, ale o odborné vzdělávání, čemuž odpovídá i název Fachhochschule, a každá spolková země má svoji školu veřejné správy.     
V současné době lze na Vysoké škole veřejné správy Míšeň studovat 5 základních oborů (Obecná veřejná správa, Digitální správa, Právní péče, Sociální správa a sociální zabezpečení, Správa daní a veřejných financí) a navštěvuje ji 1120 studentů. Mladé úředníky vysílá na studium jejich zaměstnávající úřad a následně může pracovat v kterékoli spolkové zemi. Tyto situace nastávají, neboť úředník je lépe finančně ohodnocen v západních částech Německa.

V odpolední části setkání seznámil zástupce oddělení vzdělávání Institutu Filip Janský saské kolegy s implementací nových trendů do vzdělávání včetně využití prvků virtuální reality ve vzdělávacích kurzech. Na něj navázala vedoucí oddělení vzdělávání Zdeňka Šilhová s představením vzdělávacích programů Institutu určených manažerům veřejné správy (MBA, MPA, LL.M.) a novinkovým kurzem Akademie tajemníků ÚSC. Program prvního dne završila prezentace mezinárodní spolupráce obou institucí a diskuze nad společnými tématy v této oblasti (např. spolupráce v rámci mezinárodních asociací, Letní škola vzdělávání ve veřejné správě apod.).    

Saští kolegové rovněž ocenili prostory Vzdělávacího střediska Benešov a komplexnost nabízených služeb.

Druhý den setkání byl věnován diskuzi zástupců Vysoké školy veřejné správy Míšeň s představiteli Univerzity Pardubice o možných formách spolupráce.


Zpět na přehled

Nástroje

Novinky e-mailem

Chcete-li získávat obchodní sdělení, včetně newsletteru Institutu, vyplňte prosím svůj e-mail.

Sečtěte a zaokrouhlete (28.5 + 30.6) *

 


 

 
 
 
 
 

2016 Institut pro veřejnou správu Praha
Baarova 1026/2, 140 00 – Praha 4 | Zobrazit na mapě

Vzdělávací středisko Benešov
Ke Stadionu 1918, 256 01 – Benešov | Zobrazit na mapě

Kontakty
Tel. Podatelna: +420 224 943 311
E-mail: podatelna@institutpraha.cz
Datová schránka: 6awdjrd

 
Nahoru