Nacházíte se zde: Úvod » ZOZ a zkoušky » Zkušební otázky » ZOZ zvláštní část » ZOZ OOKR
Soubor zkušebních otázek k ověřování zvláštní části zvláštní odborné způsobilosti pro výkon správních činností při zajištění ochrany obyvatel a krizovém řízení podle zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků a změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
Zkušební otázky
Platnost od 1. 7. 2017
Krizové řízení
- Uveďte právní předpisy a další dokumenty nelegislativního charakteru (strategie, koncepce, směrnice, metodiky) v oblasti bezpečnosti, krizového řízení a zajišťování obrany ČR.
- Uveďte základní členění a příklady možných typů hrozeb s nepřijatelnou úrovní rizika na území ČR a gestora za jejich řešení. Jakým dokumentem byly tyto hrozby schváleny? Jak se nazývá a člení dokument k řešení těchto typů hrozeb, kdo a podle čeho jej zpracovává?
- Definujte základní pojmy v oblasti krizového řízení. Kde jsou uvedeny? Uveďte možné členění krizových situací z hlediska jejich charakteru.
- Vyjmenujte orgány krizového řízení na všech úrovních řízení (obecně) a uveďte působnosti vlády při přípravě na řešení a při řešení krizových situací.
- Vyjmenujte všechny orgány krizového řízení na úrovni kraje a uveďte úkoly a působnosti hejtmana kraje a krajského úřadu při přípravě na řešení a při řešení krizových situací.
- Vyjmenujte všechny orgány krizového řízení na úrovni ORP a uveďte úkoly a působnosti starosty ORP a obecního úřadu ORP při přípravě na řešení a při řešení krizových situací.
- Vyjmenujte všechny orgány krizového řízení na úrovni obcí a uveďte úkoly a působnosti starosty obce a obecního úřadu při přípravě na řešení a při řešení krizových situací.
- Charakterizujte jednotlivé krizové stavy a uveďte, ve kterých právních předpisech jsou zakotveny.
- Uveďte, za jakých podmínek a jakým způsobem je vyhlašován krizový stav „STAV NEBEZPEČÍ“.
- Uveďte obsah rozhodnutí hejtmana kraje o vyhlášení krizového stavu „STAV NEBEZPEČÍ“. Uveďte, jakými způsoby může být tento krizový stav ukončen.
- Uveďte, jaká opatření je za krizového stavu „STAV NEBEZPEČÍ“ oprávněn nařídit hejtman (krizová opatření v působnosti hejtmana kraje).
- Uveďte podrobnosti k vyhlášení a ukončení krizových stavů „NOUZOVÝ STAV“ a „STAV OHROŽENÍ STÁTU“.
- Uveďte, co je vláda oprávněna nařídit v době trvání krizového stavu „NOUZOVÝ STAV“ (krizová opatření v působnosti vlády).
- Jaká omezení podle krizového zákona může přijmout vláda při vyhlášení krizových stavů „NOUZOVÝ STAV“ a „STAV OHROŽENÍ STÁTU“?
- Jakým způsobem je řešeno finanční zabezpečení přípravy na řešení a řešení krizových situací?
- Uveďte působnost a úkoly HZS kraje při přípravě na řešení a při řešení krizových situací.
- Jaké jsou povinnosti právnických osob při přípravě na řešení a při řešení krizových situací? Co jsou povinni provozovatelé hromadných informačních prostředků?
- Ve kterém případě a za jakým účelem zpracovává právnická osoba plán krizové připravenosti? Na jaké části se člení tento plán?
- Jaká jsou práva a povinnosti fyzických osob při přípravě na řešení a při řešení krizových situací? Kdo má výjimku z těchto povinností?
- Co je bezpečnostní rada kraje, kdo ji tvoří, co projednává?
- Co je bezpečnostní rada obce s rozšířenou působností, kdo ji tvoří, co projednává?
- Jaké je postavení a složení Ústředního krizového štábu, jaké úkoly plní, jaké pracovní skupiny vytváří?
- Popište krizový štáb kraje, jeho složení a úkoly. Jakým způsobem probíhá jeho činnost? Ve kterých případech může hejtman aktivovat krizový štáb kraje?
- Popište krizový štáb ORP, jeho složení a úkoly. Jakým způsobem probíhá jeho činnost? Ve kterých případech může starosta ORP aktivovat krizový štáb ORP?
- Uveďte, kdo a u koho je oprávněn provádět kontroly v mezích působnosti krizového zákona a podle jakých právních předpisů se při kontrole postupuje? Jaký je vztah krizového zákona ke správnímu řádu?
- Kdo je zpracovatelem krizového plánu kraje a kdo poskytuje při zpracování součinnost? Na jaké části se člení tento krizový plán? Jaký je postup při jeho zpracování?
- Kdo je zpracovatelem krizového plánu obce s rozšířenou působností a kdo poskytuje při zpracování součinnost? Na jaké části se člení tento krizový plán? Jaký je postup oři jeho zpracování?
- Co jsou zvláštní skutečnosti a kdo je oprávněn se s nimi seznamovat? Uveďte zásady manipulace s písemnostmi ZS (vedení evidence, přeprava a ukládání).
- Charakterizujte prvek kritické infrastruktury, subjekt kritické infrastruktury a povinnosti subjektu kritické infrastruktury? K čemu slouží plán krizové připravenosti subjektu kritické infrastruktury a na jaké části se člení?
- Jakým způsobem a v jakých odvětvích jsou určovány prvky kritické infrastruktury? Čím jsou stanovena kritéria pro určování prvků kritické infrastruktury?
Ochrana obyvatelstva
- Které právní předpisy a dokumenty nelegislativního charakteru (strategie, koncepce, směrnice, metodické pokyny) v oblasti integrovaného záchranného systému, přípravy na mimořádné události a ochrany obyvatelstva znáte? Definujte pojem „ochrana obyvatelstva“ v užším a širším pohledu (právní předpis, koncepce).
- Ve kterých dokumentech jsou obsaženy plány konkrétních činností a jaká opatření se v nich plánují? Vyjmenujte některé z těchto plánů a uveďte, co je jejich obsahem.
- Jaké úkoly plní orgány kraje (hejtman, krajský úřad) při přípravě na mimořádné události, při prováděná záchranných a likvidačních prací a při ochraně obyvatelstva? Kdo plní úkoly krajského úřadu?
- Jaké úkoly plní orgány obce s rozšířenou působností (starosta, obecní úřad) při zajišťování připravenosti správního obvodu ORP na mimořádné události, provádění záchranných a likvidačních prací a ochranu obyvatelstva? Kdo plní úkoly obecního úřadu ORP?
- Jaké jsou povinnosti právnických a podnikajících fyzických osob v oblasti přípravy na mimořádné události, provádění záchranných a likvidačních prací a ochrany obyvatelstva, pokud jsou zahrnuty v havarijním plánu kraje nebo vnějším havarijním plánu? Jaké mají povinnosti vůči svým zaměstnancům v případě havárie?
- Charakterizujte vyrozumění a varování a uveďte, jakým způsobem je prováděno. Čím je tvořen jednotný systém varování a vyrozumění? Jaké koncové prvky se využívají pro varování obyvatelstva?
- Co se rozumí evakuací a odkud kam se provádí? Jak lze členit evakuaci z hlediska způsobu provedení a z hlediska doby trvání? Kdo se na provádění evakuace podílí? Co je evakuační středisko? V čem spočívá zabezpečení evakuace?
- Jakým způsobem (s využitím jakých prostředků) je převážně zajišťována individuální a kolektivní ochrana obyvatelstva v případě vzniku mimořádné události s únikem nebezpečných látek? Jakým způsobem jsou uloženy prostředky individuální ochrany v majetku státu a ve kterém případě by byly použity? K čemu slouží stálé úkryty civilní ochrany, kdo vede jejich evidenci a kdo zodpovídá za jejich údržbu?
Integrovaný záchranný systém a požární ochrana
- Vysvětlete předmět úpravy zákona č. 239/2000 Sb. a pojem „integrovaný záchranný systém“. Jak se dělí složky IZS? Co je to plánovaná pomoc na vyžádání?
- Popište úrovně koordinace složek IZS při řešení mimořádné události. Jaká oprávnění má velitel zásahu při společném zásahu složek IZS?
- Vysvětlete pojmy „mimořádná událost“, „osobní pomoc“ a „věcná pomoc“ z hlediska zákona o IZS. Co jsou to stálé orgány pro koordinaci složek IZS? Jaký dokumentem se řídí operační a informační středisko IZS při povolávání složek IZS na místo zásahu?
- Jaké jsou úkoly orgánů obce při zajišťování připravenosti obce na mimořádné události a podílení se na provádění záchranných a likvidačních pracích a ochraně obyvatelstva?
- Jaké jsou druhy požárních jednotek? Jaké úkoly plní obec a obecní úřad v oblasti požární ochrany?
- Jaké úkoly vyplývají pro kraj ze zákona o požární ochraně? Kdo připravuje podklady pro nařízení kraje v oblasti požární ochrany a provádí jejich kontrolu a jaké má další úkoly v systému požární ochrany?
Zajišťování obrany státu
- Jaké povinnosti vyplývají krajským úřadům a obecním úřadům obcí s rozšířenou působností při zajišťování obrany státu podle zákona č. 222/1999 Sb., o zajišťování obrany České republiky?
- Vysvětlete pojem a význam přípravy občanů k obraně státu a odpovědnost za její zabezpečení a realizaci. Uveďte základní dokumenty v této oblasti.
- Jaké jsou další úkoly Armády ČR v souladu se zákonem č. 219/1999 Sb., o ozbrojených silách České republiky? Jaké síly a prostředky vyčleňuje Armáda ČR ve prospěch IZS podle dohody o plánované pomoci na vyžádání (Ústředního poplachového plánu IZS) a podle nařízení vlády č. 465/2008 Sb., k plnění úkolů Policie ČR?
- Pojednejte o operační přípravě státního území ČR. Uveďte základní dokumenty v této oblasti.
- Popište problematiku zproštění výkonu mimořádné služby podle branného zákona. V jakých případech budete žádat o zproštění výkonu mimořádné služby u vašeho úřadu?
Ochrana před povodněmi
- Vyjmenujte povodňové orgány v období mimo povodně a při povodních na všech úrovních řízení a uveďte jejich úkoly podle vodního zákona. Jaký je vztah povodňových orgánů a krizových štábů při vyhlášení krizového stavu?
- Jak jsou členěna opatření ochrany před povodněmi ve smyslu vodního zákona? Uveďte příklady těchto opatření, a kdo je provádí. Kdo zajišťuje předpovědní povodňovou službu a hlásnou povodňovou službu?
- Co jsou povodňové plány, kdo je zpracovává a jak jsou tyto plány členěny? Co je uvedeno v povodňových plánech ve vztahu ke stupňům povodňové aktivity?
Hospodářská opatření pro krizové stavy
- Vysvětlete pojem hospodářská opatření pro krizové stavy, co zahrnuje systém hospodářských opatření pro krizové stavy, pro které krizové stavy a pro koho jsou určena?
- Vysvětlete pravidla vyžadování věcných zdrojů za krizové situace, objasněte, které orgány jsou oprávněny tyto zdroje vyžadovat a jak při tom postupují, popište nástroj informační podpory tohoto procesu.
Krizové řízení v resortu Ministerstva dopravy
- Vysvětlete postup při realizaci požadavků na věcné zdroje v působnosti Ministerstva dopravy, zejména postup při řešení požadavků na stavbu provizorních mostů při obnově sjízdnosti dopravní infrastruktury (právní předpisy a základní dokumenty, obecná pravidla a zásady, obsah požadavku a zejména povinných příloh, typy mostních konstrukcí v pohotovostních zásobách).
Krizové řízení v resortu Ministerstva průmyslu a obchodu
- Jaké jsou základní principy řešení narušení dodávek elektřiny, plynu a tepelné energie velkého rozsahu. Uveďte pravidla řešení stavů nouze v energetických odvětvích, včetně způsobů regulace dodávek energií.
Krizové řízení v resortu Ministerstva zemědělství
- Popište systém nouzového zásobování obyvatelstva pitnou vodou při mimořádných událostech a krizových situacích (právní předpisy a další dokumenty, základní pojmy, cíl a způsob NZV, organizační zajištění).
Krizové řízení v resortu Ministerstva zdravotnictví
- Které subjekty na území kraje se podílejí na zpracování plánovacích dokumentů pro přípravu na řešení mimořádných událostí a krizových situací ve vztahu k oblasti poskytování zdravotní péče a oblasti ochrany veřejného zdraví? Vyjmenujte plánovací dokumenty, které se vztahují k těmto oblastem.
Vnitřní bezpečnost a veřejný pořádek
- Jaké je postavení Bezpečnostní rady státu, kdo ji tvoří, jaké má stálé pracovní výbory? Kdo se zúčastňuje jednání BRS?
Ochrana utajovaných informací
- Co jsou to utajované informace a jakými stupni utajení se klasifikují? Za jakých podmínek lze umožnit fyzické osobě přístup k utajovaným informacím? Jaké jsou podmínky pro vydání osvědčení fyzické osoby podle zákona č. 412/2005 Sb.?