Nacházíte se zde: Úvod » Zkoušky » Zkušební otázky » ZOZ zvláštní část » ZOZ OCHP
Soubor zkušebních otázek k ověření zvláštní části zvláštní odborné způsobilosti pro výkon správní činnosti v ochraně přírody a krajiny podle zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů
Zkušební otázky
PLATNÉ DO 31. 12. 2024
(otázky platné od 1. 1. 2025 jsou uvedeny níže)
– forma, způsoby evidence, orgány a jejich kompetence.
b) Nepůvodní a invazní nepůvodní druhy, kříženci - obecná úprava (§ 5 odst. 4 - 8), zákazy ve zvláště chráněných územích (§ 16, 26, 29, 34), Nařízení Rady (ES) č. 708/2007 o používání cizích a místně se nevyskytujících druhů v akvakultuře a Nařízení EP a Rady (EU) č. 1143/2014 o prevenci a regulaci zavlékání či vysazování a šíření invazních nepůvodních druhů (obsah, význam, vztah k vnitrostátní právní úpravě)
PLATNÉ OD 1. 1. 2025
Ochrana přírody a krajiny
1. a) Přehled hlavních platných právních předpisů a mezinárodních vazeb v oblasti ochrany přírody a krajiny – jejich charakteristika, struktura a stručný obsah.
b) Národní přírodní památky a přírodní památky – charakteristika, způsob vyhlášení, základní nástroje ochrany včetně omezení vstupu dle § 64, zajištění péče, evidence a označování, orgány ochrany přírody a jejich kompetence.
2. a) Ochrana neživé přírody (jeskyně, paleontologické nálezy) – význam, nástroje, režim ochrany včetně omezení vstupu dle § 64, orgány ochrany přírody a jejich kompetence; vztah právní úpravy ochrany přírody a krajiny k hornímu právu.
b) Postup při vyhlašování zvláště chráněných území (včetně změn a rušení ochrany)
– forma, způsoby evidence, orgány ochrany přírody a jejich kompetence.
3. a) Územní systémy ekologické stability krajiny – vymezení pojmu, význam, postup a procedura vymezování a územní ochrany, příslušnost orgánů ochrany přírody.
b) Zvláště chráněné druhy rostlin – vymezení pojmu, význam, stupně ohrožení, režim ochrany, ochrana biotopu, prokazování původu, orgány ochrany přírody a jejich kompetence.
4. a) Významné krajinné prvky – vymezení pojmu, význam, režim ochrany, postup a procedura registrace, příslušné orgány ochrany přírody a jejich kompetence.
b) Orgány ochrany přírody – jejich výčet, postavení, význam a úkoly v ochraně přírody a krajiny, přehled kompetencí a pravomocí.
5. a) Obecná ochrana rostlin a živočichů – význam, nástroje, procedura aplikace, právní režim, orgány ochrany přírody a jejich kompetence, vztah k jiným právním předpisům.
b) Veřejnoprávní smlouvy v ochraně přírody a krajiny (§ 10, § 39, § 45e, § 49, § 56, § 68) - význam nástroje, procedura aplikace, právní režim, orgány ochrany přírody a jejich kompetence.
6. a) Ochrana dřevin rostoucích mimo les – vymezení pojmů, režim ochrany, výjimky, náhradní výsadba, orgány ochrany přírody a jejich kompetence.
b) Posuzování vlivů na životní prostředí ve vztahu k ochraně přírody, posouzení vlivů záměrů a koncepcí na evropsky významné lokality a ptačí oblasti (§ 45h a § 45i ZOPK) a hodnocení vlivů podle § 67 ZOPK - význam nástroje, procedura aplikace, právní režim, orgány ochrany přírody a jejich kompetence.
7. a) Krajinný ráz – vymezení pojmu, význam a režim ochrany, charakteristika přírodních parků a způsob jejich zřizování, orgány ochrany přírody a jejich kompetence, vazba na územní plánování.
b) Zvláště chráněné druhy živočichů – vymezení pojmu, význam, stupně ohrožení, režim ochrany, ochrana biotopu, prokazování původu, orgány ochrany přírody a jejich kompetence.
8. a) Kategorie, význam a charakteristika zvláště chráněných území, evidence zvláště chráněných území v ústředním seznamu ochrany přírody.
b) Stráž přírody – její postavení, význam a úkoly v ochraně přírody a krajiny, pravomoci, způsob fungování, podmínky ustavení členem stráže.
9. a) Národní parky – charakteristika, způsob vyhlášení, základní nástroje ochrany včetně omezení vstupu dle § 64, zonace, zajištění péče, evidence a označování, orgány ochrany přírody a jejich kompetence.
b) Účast občanů a obcí na ochraně přírody a krajiny – význam, podmínky, možnosti.
10. a) Chráněné krajinné oblasti – charakteristika, způsob vyhlášení, základní nástroje ochrany včetně omezení vstupu dle § 64, zonace, zajištění péče, evidence a označování, orgány ochrany přírody a jejich kompetence.
b) Mezinárodní obchod s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (úmluva CITES, nařízení Rady (ES) č. 338/97, zákon č. 100/2004 Sb. a související předpisy).
11. a) Zásady péče o národní parky a plány péče o ostatní zvláště chráněná území – obsah, náležitosti, význam, procedura přípravy a schvalování, orgány ochrany přírody a jejich kompetence.
b) Vztah právní úpravy ochrany přírody a krajiny k mysliveckému a rybářskému právu.
12. a) Ochranná pásma zvláště chráněných území – vymezení pojmu, význam, režim ochrany, orgány ochrany přírody a jejich kompetence.
b) Vztah právní úpravy ochrany přírody a krajiny k stavebnímu právu, jednotné environmentální stanovisko, společné rozhodnutí dle § 83 odst. 9.
13. a) Památné stromy a smluvně chráněné památné stromy – vymezení pojmu, význam ochrany, zřizování a rušení ochrany, režim ochrany a podmínky zásahů orgány ochrany přírody a jejich kompetence.
b) Vztah právní úpravy ochrany přírody a krajiny k lesnímu právu.
14. a) Záchranné programy zvláště chráněných druhů - obsah, význam, orgány ochrany přírody a jejich kompetence.
b) Smluvně chráněná území – charakteristika, způsob zřizování, základní nástroje ochrany, zajištění péče, evidence a označování, orgány ochrany přírody a jejich kompetence.
15. a) Přechodně chráněné plochy – význam a nástroje ochrany, procedura aplikace, právní režim, orgány ochrany přírody a jejich kompetence.
b) Invazní nepůvodní druhy (§ 13d - 13l a nařízení EP a Rady (EU) č. 1143/2014) - obsah, význam, procedura aplikace, kompetence, vztah k obecné úpravě v oblasti nepůvodních druhů
16. a) Evropsky významné lokality – charakteristika, národní seznam, biogeografická oblast, postup vyhlašování, ochrana, zajištění péče, význam.
b) Prokazování původu a odebrání nedovoleně držených jedinců zvláště chráněných druhů – význam nástroje, procedura aplikace, právní režim, orgány ochrany přírody a jejich kompetence.
17. a) Vztah právní úpravy ochrany přírody a krajiny k vodnímu právu.
b) Ochrana volně žijících ptáků – význam nástroje, procedura aplikace, právní režim, orgány ochrany přírody a jejich kompetence.
18. a) Národní přírodní rezervace a přírodní rezervace – charakteristika, způsob vyhlášení, základní nástroje ochrany včetně omezení vstupu dle § 64, zajištění péče, evidence
a označování, orgány ochrany přírody a jejich kompetence.
b) Osvědčení o odchování živočicha v lidské péči – význam nástroje, procedura aplikace, právní režim, orgány ochrany přírody a jejich kompetence.
19. a) Záchranné stanice – způsob a podmínky zřízení, změny nebo zrušení, důvody zřizování, orgány ochrany přírody a jejich kompetence.
b) Přístup do krajiny (§ 63) a omezení vstupu (§ 64) – význam nástroje, procedura aplikace, právní režim, orgány ochrany přírody a jejich kompetence.
20. a) Závazné stanovisko orgánu ochrany přírody ke schválení lesního hospodářského plánu nebo převzetí lesní hospodářské osnovy – význam nástroje, procedura aplikace, právní režim, orgány ochrany přírody a jejich kompetence.
b) Náprava ekologické újmy; odstranění následků neoprávněných zásahů v ochraně přírody (§ 86); náhradní výsadba dřevin (§ 9) - význam nástroje, procedura aplikace, právní režim, orgány ochrany přírody a jejich kompetence.
21. a) Omezení a zákaz činnosti (§ 66), zákaz škodlivé činnosti (§ 80 odst. 2) a pozastavení rušivé činnosti (§ 81 odst. 8) – význam nástroje, procedura aplikace, právní režim, orgány ochrany přírody a jejich kompetence.
b) Nepůvodní druhy a kříženci - obecná úprava (§ 5 odst. 4 - 8), zákazy ve zvláště chráněných územích (§ 16, 26, 29, 34) - obsah, význam, procedura aplikace, kompetence, vztah k úpravě stanovené nařízeními EU a ostatním předpisům (úprava v rámci zákona o lesích, myslivosti, rybářství)
22. a) Používání cizích a místně se nevyskytujících druhů v akvakultuře (§ 13a - 13c
a nařízení Rady (ES) č. 708/2007) – obsah, význam, procedura aplikace, kompetence, vztah k obecné úpravě v oblasti nepůvodních druhů
b) Ptačí oblasti – charakteristika, postup vymezení, ochrana, zajištění péče, význam.
Správní řád
- Předmět úpravy správního řádu a jeho vztah ke zvláštním zákonům, systematika správního řádu a základní charakteristika postupů upravených správním řádem
- Základní zásady činnosti správních orgánů (pojem, význam a stručná charakteristika)
- Příslušnost správních orgánů, postoupení, změny příslušnosti, spory o příslušnost
- Úřední osoba (oprávněná úřední osoba, vyloučení z projednávání a rozhodování věci), úřední deska, vedení řízení (ústní jednání, jednací jazyk, náklady řízení), správní spis (protokol, nahlížení do spisu)
- Doručování (fyzickým osobám, právnickým osobám, doručování do datové schránky, doručování fikcí a doručování veřejnou vyhláškou)
- Účastníci řízení (procesní způsobilost, spory o účastenství) a zastupování (zákonný zástupce, zmocněnec, opatrovník)
- Podání, úkony účastníků (fyzických a právnických osob), lhůty, počítání času, navrácení v předešlý stav
- Postup správního orgánu před zahájením řízení, zahájení řízení, překážky řízení
- Podklady pro vydání rozhodnutí, dokazování (hodnocení důkazů, důkazní prostředky)
- Přerušení řízení (včetně předběžné otázky), pokračování v řízení, zastavení řízení, usnesení
- Zajišťovací prostředky (předvolání, předvedení, předběžné opatření, pořádková pokuta, vykázání z místa konání úkonu)
- Rozhodnutí (náležitosti formální a obsahové, lhůty pro vydání rozhodnutí, oznámení rozhodnutí, právní účinky rozhodnutí, doložka právní moci a vykonatelnosti, nicotnost rozhodnutí)
- Zvláštní druhy řízení a zvláštní druhy rozhodnutí
- Ochrana před nečinností
- Odvolání (oprávněné osoby, lhůty pro podání odvolání, náležitosti odvolání, účinky odvolání), postup prvoinstančního orgánu po podání odvolání, postup odvolacího správního orgánu, rozhodnutí o odvolání
- Přezkumné řízení, uspokojení účastníka po podání žaloby ve správním soudnictví
- Obnova řízení a nové rozhodnutí
- Postup podle části IV. správního řádu, stížnosti
- Opatření obecné povahy
- Veřejnoprávní smlouvy