+420 224 943 311 | podatelna@institutpraha.cz
Česky English

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Úvod » Zkoušky » Zkouška ZOZ » Zkušební otázky » ZOZ HOKS

Soubor zkušebních otázek k ověřování zvláštní části zvláštní odborné způsobilosti při výkonu správní činnosti při přípravě a realizaci hospodářských opatření pro krizové stavy podle zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků a změně některých zákonů.

Zkušební otázky

PLATNÉ OD 1. 1. 2025

BLOK A:

1.    Vysvětlete pojem hospodářská opatření pro krizové stavy, pro které krizové stavy jsou určena, co zahrnuje systém hospodářských opatření pro krizové stavy, k čemu a pro koho jsou učena.

2.    Charakterizujte systém nouzového hospodářství, za kterých krizových stavů se využívá, k čemu a pro koho je určen, co systém umožňuje a na jakých principech funguje.

3.    Vysvětlete pojem nezbytná dodávka, z čeho a jak vznikne požadavek na nezbytnou dodávku (potřeba ND), způsob zajištění nezbytné dodávky. Jak se zajišťuje nezbytná dodávka, která svým významem přesahuje územní obvod kraje a pro níž nebyl nalezen dodavatel. Kdo hradí nezbytnou dodávku.

4.    Které orgány krizového řízení na krajské úrovni a úrovni obce s rozšířenou působností jsou zodpovědné za přípravu a realizaci hospodářských opatření pro krizové stavy a jaké přitom plní úkoly.

5.    Charakterizujte plán nezbytných dodávek, vysvětlete jeho účel, obsah a formu, postup při zpracování plánu nezbytných dodávek, způsob zajištění nezbytných dodávek, pro které nelze nalézt vhodného dodavatele.  Jakou úlohu plní hasičský záchranný sbor kraje při zpracování a aktualizaci plánu nezbytných dodávek.  

6.    Vysvětlete pojem regulační opatření dle zákona 241/2000 Sb., k čemu jsou určena, kdy mohou být nařízena, kdo je oprávněn je nařídit, jakým způsobem se nařizují. Kdy musí být regulační opatření nejpozději zrušena, kdo hradí náklady na regulační opatření. Kdo, v jaké výši a jakým způsobem může uložit pokutu za nesplnění regulačních opatření.

7.    Co zabezpečuje systém hospodářské mobilizace, čím je tvořen, které dokumenty a na jakém stupni se zpracovávají. Popište jednotlivé etapy přípravy mobilizační dodávky, proces tvorby a použití mobilizačních rezerv.

8.    Vymezte pojem subjekt hospodářské mobilizace, popište jeho práva a povinnosti, vyjmenujte hlavní činnosti související s jeho jmenováním a odvoláním. Jaké postavení má subjekt hospodářské mobilizace při zabezpečování mobilizační dodávky po vyhlášení stavu ohrožení státu nebo válečného stavu.

9.    K čemu slouží informační systémy pro podporu hospodářských opatření pro krizové stavy a co umožňují v etapě přípravy na krizové situace a při vzniku krizové situace, základní principy činnosti systému (modulu) pro zpracování plánu nezbytných dodávek, zásady přístupu uživatelů.

10.  Popište systém nouzového hospodářství a hospodářské mobilizace. Jaké jsou mezi těmito systémy rozdíly, vyberte z každého z nich alespoň dvě věcná opatření a popište jejich účel a použití.

BLOK B:

 

1.    Vysvětlete pojem pohotovostní zásoby, k čemu slouží, kdo je vytváří a v jakém případě, postup tvorby pohotovostních zásob, kdo je oprávněn rozhodnout o použití pohotovostních zásob, kdy musí být použité pohotovostních zásob nejpozději vráceny, jaké jsou možnosti jejich použití po ukončení krizového stavu.

2.    Charakterizujte státní hmotné rezervy, jejich účel, členění a způsob jejich tvorby a pravidla použití za krizových stavů a mimo ně.

3.    Zásoby pro humanitární pomoc, jejich místo v systému hospodářských opatření pro krizové stavy, pro koho jsou určeny, v jaké situaci a kým mohou být vyžádány, kdo rozhodne o jejich vydání, postup při vyžádání, odpovědnost za jejich přidělení.

4.    Kdo v České republice vyhlašuje stav ropné nouze, jaká opatření mohou být přijímána k omezení spotřeby ropy a ropných produktů a které správní úřady se podílejí na jejich přípravě, zavedení a kontrole jejich dodržování. Vysvětlete pravidla zavedení přídělového systému ve správním obvodu kraje a obce s rozšířenou působností. Jaká je působnost Správy státních hmotných rezerv v této oblasti.

5.    Vysvětlete pravidla poskytování státních hmotných rezerv v souvislosti s řešením mimořádné události a po ukončení krizového stavu k odstraňování následků krizové situace a k podpoře činností souvisejících s obnovou území postiženého krizovou situací. 

6.    Vysvětlete systém vyžadování věcných zdrojů za krizové situace, objasněte, které orgány jsou oprávněny věcné zdroje vyžadovat a jak při tom postupují, popište nástroj informační podpory tohoto procesu.

7.    Vysvětlete podstatu plánovacího cyklu vytváření věcných zdrojů, jaké faktory je nutno brát v úvahu při zpracování Plánu vytváření a udržování státních hmotných rezerv k zajištění bezpečnosti České republiky, vysvětlete jeho strukturu a způsob schvalování.

8.    Jaké je místo a úloha Správy státních hmotných rezerv v systému státních hmotných rezerv, vyjmenujte a popište její kompetence a právní předpisy, ve kterých jsou uvedeny.

9.    Které plánovací dokumenty na úrovni ústředních správních úřadů jsou podkladem ke zpracování Plánu vytváření a udržování státních hmotných rezerv k zajištění bezpečnosti České republiky, které plány zpracovává objednatel a dodavatel mobilizační dodávky.

10.  Charakterizujte jednotlivé krizové stavy, popište způsob jejich vyhlašování a návaznost na hospodářská opatření pro krizové stavy.

Seznam literatury a právních předpisů

zpět na přehled

Nástroje

Novinky e-mailem

Chcete-li získávat obchodní sdělení, včetně newsletteru Institutu, vyplňte prosím svůj e-mail.

Sečtěte a zaokrouhlete (13.0 + 19.0) *

 


 

 
 
 
 
 

2016 Institut pro veřejnou správu Praha
Baarova 1026/2, 140 00 – Praha 4 | Zobrazit na mapě

Vzdělávací středisko Benešov
Ke Stadionu 1918, 256 01 – Benešov | Zobrazit na mapě

Kontakty
Tel. Podatelna: +420 224 943 311
E-mail: podatelna@institutpraha.cz
Datová schránka: 6awdjrd

 
Nahoru