+420 224 943 311 | podatelna@institutpraha.cz
Česky English

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Úvod » VS Benešov » Volnočasové aktivity » Výstavy obrazů » Česká mise

Česká mise

Stručně o výstavě „Česká mise“

Fotografie zachycují okamžiky z nasazení příslušníků AČR v zahraničních misích – v Afghánistánu, Bosně, Gruzii, Iráku, Kongu, Kosovu, Libérii a v Sierra Leone. Vznikaly během natáčení desetidílného dokumentárního cyklu „Česká mise", který natočila společnost A-news ve spolupráci s Ministerstvem obrany. Půlhodinové filmy byly vysílány v České televizi a jsou k dispozici pro promítání současně s výstavou na DVD nosičích. 

Výstava „Česká mise“ se veřejnosti poprvé prezentovala v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR na sklonku roku 2004. Možnost prohlédnout si ji měli i návštěvníci galerií a muzeí například v Čáslavi, Karlových Varech, Olomouci, Žatci, Litoměřicích, Mladé Boleslavi, Prostějově nebo v Českém Krumlově. Jako doprovodný program byla výstava instalována  pro diváky mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět v roce  2006.

Výstavu tvoří velkoformátové capafotografiie zarámované v hliníkových rámech o rozměrech 90x60 cm, zapaspartované fotografie v hliníkových rámech o rozměrech 45x60 cm a samonosné roll-up stojany s kolážemi z použitých fotografií (120x220cm).

Fotografie i filmy jsou majetkem Ministerstva obrany, avšak mohou být bezúplatně zapůjčeny na výstavy v prostorách obecních úřadů, škol, městských galerií, kulturních center apod.

Ministerstvo obrany  zajistí dopravu do místa, případně i vlastní instalaci. Na zahájení výstavy lze uspořádat vernisáž s účastí zástupce ministerstva obrany, občerstvení lze částečně také hradit z prostředků ministerstva. Výstavu lze doplnit  besedou  s příslušníkem Armády České republiky  – účastníkem mise (vhodné pro vyšší ročníky ZŠ a školy střední).

Kontakt

Eva Zítková, odbor komunikačních strategií MO, Tychonova 1, Praha 6, 160 01


Něco o autorech fotografií

Vladimír Marek, 1957, Jindřichův Hradec

Armádní válečný zpravodaj v Kuvajtu v roce 2003

Od roku 1984 pracuje Vladimír Marek jako redaktor armádních časopisů. Fotografování se věnuje zejména v posledních letech. Na mnoha reportážních fotografiích zachytil činnost jednotek Armády České republiky v zahraničních mírových misích v Bosně, Kosovu a v Afghánistánu.

Od března do června roku 2003 působil u 9. roty chemické, biologické a radiační ochrany AČR jako válečný zpravodaj v Kuvajtu a v jižním Iráku. Fotografie z tohoto období  použil při sestavování publikace Stopy v písku s podtitulem Čeští chemici a zdravotníci v Kuvajtu a Iráku očima vojenského reportéra.

Michal Novotný, 1973

Vítěz soutěže Czech Press Foto 2008 v kategorii Reportáž

V letech 1992 – 1995 pracoval jako nezávislý fotoreportér pro časopisy Reflex a Respekt, dokumentoval např. válku v Náhorním Karabachu. Od roku 1998, kdy se stal fotoreportérem Lidových novin, navštívil řadu dalších států, např. jižní Súdán. Novotného fotografie kosovských uprchlíků byly zařazeny do prestižního výběru „Sto fotografií století“.

Byl oceněn také cenou UHNCR (Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky) za sérii fotografií slepců v západoafrické Libérii. Lidové noviny otiskly v roce 2001 jeho snímek chlapce Adžamala, díky kterému se rozběhla akce sdružení Berkat – transplantace oční rohovky – v kábulské nemocnici.

Zvítězil na Czech Press Photo 2008 v kategorii Reportáž s fotografiemi ISAF v Afghánistánu.

Vystavované fotografie vznikaly při natáčení desetidílného dokumentárního cyklu „Česká mise“, který se věnuje působení příslušníků české armády v mnohonárodních operacích a při pozorovatelských misích pod vedením OSN a OBSE. 

Nástroje

Novinky e-mailem

Chcete-li získávat obchodní sdělení, včetně newsletteru Institutu, vyplňte prosím svůj e-mail.

Sečtěte a zaokrouhlete (16.4 + 16.8) *

 


 

 
 
 
 
 

2016 Institut pro veřejnou správu Praha
Baarova 1026/2, 140 00 – Praha 4 | Zobrazit na mapě

Vzdělávací středisko Benešov
Ke Stadionu 1918, 256 01 – Benešov | Zobrazit na mapě

Kontakty
Tel. Podatelna: +420 224 943 311
E-mail: podatelna@institutpraha.cz
Datová schránka: 6awdjrd

 
Nahoru